Twierdza
Przemyśl
Arcyksiążę austriacki Józef Ferdynand, Wielki Książę Toskanii (ur. 24.05.1872 r. Salzburg – zm. 28.08.1942 r. Wiedeń)
Edukacja wojskowa.
Edukację rozpoczął w wyższej szkole realnej w Hranicach (ob. Czechy wówczas Mährisch Weissenkirchen). Kontynuował ją w Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wiener Neustadt.
Kariera wojskowa.
Po ukończeniu Akademii uzyskał stopień podporucznika i przydział do pułku strzelców tyrolskich (18.08.1892 r.). Następnie pełnił służbę w pułkach piechoty 93, 17 i 59 a także 4 tyrolskim pułku piechoty. W 1903 r. z awansem na porucznika otrzymał przydział do 27 pułku piechoty.
Pomiędzy 1905 – 1907 r. uczęszczał do wiedeńskiej Szkoły Wojennej kształcącej oficerów sztabowych.
Od 1905 r. do 1908 r. już jako pułkownik dowodził 93 pułkiem piechoty i następnie 5 BP.
W styczniu 1911 powierzono jemu dowództwo 3DP w Linzu z czym od 1.05.1911 r. wiązał się awans na generała porucznika.
Przed wojną jego pasją była awionika, w szczególności baloniarstwo.
Wojna.
W momencie wybuchu wojny powierzono jemu XIV Korpus wchodzący w skład 3 Armii Brudermanna. Szczupłość sił austriackich przy ryzykownej, ofensywnej strategii Brudermanna, który nie dostrzegał zbytniego rozciągnięcia jego armii, przeważyła o klęsce tej formacji i jej nieomalże doszczętnym rozbiciu. XIV Korpus w tym czasie przerzucany był bez powodzenia ze skrzydła 4 armii na skrzydło 3 Armii usiłując wypełnić luki we froncie. Bez winy dowodzącego nim arcyksięcia podzielił on los 3 Armii ponosząc dotkliwe straty ludzkie. Wkrótce po odwołaniu Auffenberga, aks. Ferdynand objął dowództwo 4 Armii (w XIV Korpusie zastąpił go 30.08.1914 r. J. Roth).
Funkcję tę pełnił do czerwca 1916 r. kiedy to udana ofensywa Brusiłowa rozbiła i zniszczyła prawie doszczętnie 4 Armię oraz część sąsiadującej z nią 1 Armii. Winą za niepowodzenie obarczono aks. Ferdynanda, który w momencie rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy, nieprzypadkowo zresztą, obchodził imieniny i nie przerwał związanych z nimi uroczystości imieninowych. Była to oczywiście tylko w niewielkiej części przyczyna klęski, na którą złożyło się szereg innych okoliczności niezależnych od samego obwinianego o nią Ferdynanda1. Mimo to rzeczywiście uchodził on za osobę pompatyczną i niedouczoną, która swój awans wojskowy zawdzięczała nie rzeczywistym zdolnościom i wiedzy a tytułowi związanemu z urodzeniem.
Pod naciskiem niemieckiego sztabu, z którym aks. pozostawał w konflikcie został on odwołany z funkcji i przeniesiony w stan spoczynku.
Po objęciu tronu przez Karola, Ferdynandowi powierzono funkcję generalnego Inspektora lotnictwa. Spotkało się to jednak z obiekcjami AOK. Pełnił ją od 8.07.1917 r. do 3.09.1918 r.
Po wojnie.
W 1938 r. został aresztowany przez Gestapo I odesłany do KL Dachau, gdzie spędził 3 miesiące. Z obozu został zwolniony, jednakże pobyt zrujnował jego zdrowie. Resztę życia spędził w Wiedniu pod stałą obserwacją Gestapo.
1 W rzeczywistości zawinili obaj głównodowodzący (Conrad i Falkenhayn), którzy zlekceważyli możliwości bojowe Rosjan i przesunęli wartościowe siły na front włoski oraz zachodni.