Twierdza
Przemyśl
Podczas I wojny światowej nastąpił szybki rozwój nowych rodzajów uzbrojenia, m.in.czołgów i pojazdów pancernych. Jednym z nietypowych czołgów, a zarazem największym jaki zbudowano był czołg Car Tank zwany też czołgiem Lebiedenki. Skonstruował go w latach 1914 – 1915 rosyjski inżynier kapitan Nikołaj Lebiedenko, opierając się na przeświadczeniu, że pojazd bez gąsienic, a więc łatwiejszy w budowie, ale za to o dużych kołach również łatwo pokona linię okopów wroga.
W styczniu 1915 r. drewniany model przyszłego czołgu napędzany mechanizmem gramofonowym został przedstawiony carowi Mikołajowi II, który zgodził się sfinansować za 210 tys. rubli wykonanie pełnowymiarowego prototypu. Lebiedenko wraz z grupą młodych inżynierów ( m.in. Aleksandr Mikulin i Borys Stieczkin) wykonali prototyp czołgu w zakładach zbrojeniowych w moskiewskich Chamownikach. Pojazd oparty był na trójkołowym podwoziu, składającym się z dwóch przednich kół o średnicy 9 m i jednego tylnego ( walca) o średnicy 1,5 m. Wieksze koła były okute stalowymi obręczami ze szprychami wewnątrz, niczym koła roweru. Do piast kół przymocowany był korpus z obrotową wieżą znajdująca się na wysokości 5 m nad ziemią. Wieża miała być wyposażona w dwie armaty kal. 76,2 mm, a w kazamatach po obu bokach korpusu dwa karabiny maszynowe typu Maxim kal. 7,62 mm.
Pokaz sprawności czołgu odbył się 9 września 1915 r. i zakończył się niepowodzeniem, gdyż po przejechaniu kilku metrów, tylne koło ugrzęzło w błocie, a zbyt słabe silniki w stosunku do tak olbrzymiej konstrukcji nie były w stanie go wyciągnąć. Przez następny rok konstruktorzy próbowali zamontować mocniejsze silniki, ale plany te pokrzyżował wybuch rewolucji w 1917 r. Pojazd ostatecznie został zezłomowany w 1923 r.
Nieznane są dalsze losy głównego projektanta Nikołaja Lebiedenki, natomiast Aleksandr Mikulin został znanym konstruktorem silników lotniczych, a Borys Stieczkin – konstruktorem silników cieplnych.
Literatura:
www.smartage.pl/car-tank>
Ivo Pejćoch Niezwykłe projekty. Ciekawostki