Twierdza
Przemyśl
Położenie strategiczne.
Wzniesiony na wzgórzu o wysokości 310m n.p.m. Bronił doliny Sanu i wiodącej wzdłuż niego drogi na Dynów. Ostrzałem pokrywał rejon Krasiczyna i Bełwina flankując ogniem obiekty VII1/2 „Tarnawce” oraz VIIIa „Leśniczówka”.
Historia budowy.
Szaniec nr 4. Pierwsze umocnienia powstały w 1854r. Dzieło oparto o standardowy wówczas plan szańca siedmiobocznego składającego się z usypanych wałów, poprzedzonych fosą. Na wale zlokalizowano schrony pogotowia w poprzecznicach oraz stanowiska artylerii i piechoty. Fosę przegrodzono palisadą z drewna. Palisada broniła również szyi fortu, której nie domknięto wałem. Wewnątrz fortu wybudowano blok koszarowy z ziemi i drewna dla załogi (ok.100 osób). W ścianach z bali umieszczono strzelnice.
W okresie lat siedemdziesiątych planowano przebudować szaniec, jednakże z braku środków finansowych zamierzeń tych nie zrealizowano. Innym czynnikiem opóźniającym powstanie dzieła w tym miejscu, było jego położenie w najmniej narażonej atakiem wroga części planowanego obwodu umocnień.
Właściwy fort został wzniesiony pomiędzy 1881r. a 1882r. jako pierwszy fort artyleryjski mający znaczenie prekursorskie dla pozostałych fortów tego typu mających powstać w niedługiej przyszłości na obszarze projektowanej Twierdzy. Zaprojektowany został przez Antona Wernera jako fort jednowałowy na bazie istniejącego szańca jednowałowego wzniesionego w 1854r. Projekt wzorowano na zbudowanym w tym okresie w Krakowie forcie 49 „Krzesławice”. Fort cechowało pionierskie zastosowanie lanego betonu, stąd też wynikły problemy z izolacją koszar szyjowych, które rozwiązano poprzez zdjęcie wierzchniej pokrywy ziemnej i pokrycie stropu papą oraz smołą. Trudności wiązały się z położeniem fortu na niewielkim wzniesieniu, co wymuszało przeprowadzenie większych prac ziemnych dla rozplanowania w miarę prawidłowego otoczenia fortu. Z kolei przepływające w jego pobliżu cieki wodne implikowały drenażem fosy.
Opis obiektu.
W trakcie prac nadano mu nieregularny profil pięcioboczny. Wał główny przeznaczony do obrony bliskiej i dalekiej, jak i artylerii oraz piechoty otoczono głęboką fosą bronioną przez dwie pojedyncze kaponiery boczne (barkowe) oraz zlokalizowaną na czole fortu kaponierę podwójną dostosowaną wyłącznie dla broni ręcznej. Komunikacja z kojcami zapewniona została poprzez poterny poprowadzone z 3 schronów pogotowia. Dodatkową obronę fosy stanowił mur Carnota wzniesiony na stoku fortu, wzdłuż drogi straży, do którego dostęp umożliwiały wyjścia zlokalizowane w kaponierach. Dodatkowy mur znajdował się w części szyjowej w kształcie jaskółczego ogona. W części szyjowej był on broniony strzelnicami karabinowymi oraz dwoma działami M 59 (kal. 15cm). Przeznaczony był do obrony fosy oraz bramy wjazdowej. Dodatkową obronę szyi stanowiła ziemna basteja. Mur w części szyjowej został rozebrany jeszcze przed wojną, ponieważ obawiano się, że celny ostrzał może go zniszczyć, zaś gruz mógłby uniemożliwić komunikację pomiędzy dziełem a wnętrzem Twierdzy. Obronę fosy w jego miejsce zapewniono przez sponson dobudowany do ściany koszar i wyposażony w dwa kmy.
Na wale ulokowano poprzecznice, w którym zlokalizowano schrony pogotowia oraz podręczne magazyny amunicji, a nadto prawdopodobnie jedną lub dwie kufrowe kopuły obserwacyjne.
W szyi fortu umieszczono jednokondygnacyjne koszary o konstrukcji kazamatowej wykonane z lanego betonu. Symetryczne koszary połączono korytarzem biegnącym wzdłuż ich ściany oporowej (wewnętrznej). Korytarz zapewniał komunikacje z poszczególnymi pomieszczeniami. Na obu skrzydłach bloku umieszczono toalety oraz umywalnie (te ostatnie w korytarzu). Pomieszczenia pełniły rolę mieszkalną dla szeregowych, oficerów i komendanta fortu, poza tym zawierały kuchnie, magazyny żywności, wartownię z aresztem. Poszczególne pomieszczenia domknięto z obu stron ścianami z cegieł. Posadzkę wykonano z betonowych płytek. Ogrzewanie zapewniały demontowane na okres letni żeliwne piecyki. Oświetlenie zapewniono z lampek naftowych (poza magazynem amunicji). Strop koszar i schronów przykryto warstwą ziemi. W ścianie koszar umieszczono okna zabezpieczone stalowymi okiennicami umożliwiającymi ostrzał atakującego przeciwnika. Koszary pomalowano na kolor brzoskwiniowy i przyozdobiono boniowaniem. W bramie wjazdowej wewnątrz koszar umieszczono studnię (z pompą i filtrem) zapewniającą załodze dostęp do wody. Przelotnie zamykano na dwie bramy ze strzelnicami i kratami.
Za blokiem koszarowym, wewnątrz fortu, umieszczono magazyn amunicji. Posiadał najgrubsze stropy na forcie. Składał się z kilku pomieszczeń w tym prochowni, laboratorium (służące do preparowania pocisków oraz ładunków prochowych), schrony pogotowia, dodatkowe pomieszczenia piechoty i ubikacje.
W dalszych etapach budowy i modernizacji fortu połączono go telefonicznie z innymi dziełami zewnętrznymi obwodów obronnych. Założono ponadto linie telefoniczne wewnątrz obiektu łącząc kaponiery i magazyn amunicji z pokojem komendanta fortu.
Koszty budowy.
Wyniósł ostatecznie 233 000 florenów, czyli o 33 000 więcej aniżeli zakładana początkowo kwota wydatków dla mających zostać zrealizowanych umocnień.
Załoga.
Stanowiła ją jedna kompania wojska, czyli 250 osób. Wg T.Idzikowskiego było to 5 oficerów i 220 szeregowych. Stan załogi mogła uzupełnić piechota stacjonująca wokół dzieła, którą wykorzystywano do pomocy artylerzystom oraz do obrony przed szturmem rosyjskiej piechoty.
Uzbrojenie artyleryjskie.
Wg projektu z 1881r. : 8 polowych, odtylcowych armat kal. 12 cm ustawionych na czole oraz 4 polowe armaty odprzodowe kal. 10 cm ustawione w części barkowej dzieła.
Wg stanu na 1909r. : 2 armaty polowe 9 cm M.75/76 na wysokich lawetach M.75
4 armaty 12 cm M.61
2 armaty 15 cm na lawetach kazamatowych
7 karabinów maszynowych 8 mm M.93
Historia fortu po I wojnie.
W okresie międzywojennym przeznaczony był na składnicę amunicji artyleryjskiej WP. Następnie pełnił rolę koszar Wehrmachtu aby stać się hitlerowskim miejscem kaźni ludności Przemyśla i okolic (głównie pochodzenia żydowskiego). Po wojnie zakłady Pomona użytkowały go na potrzeby składu moszu. Następnie wysiłkami pasjonatów przywracany był jego pierwotny wygląd. Obiekt został wydzierżawiony, a w jego wnętrzu ulokowano wystawy muzealne. Po zakończeniu dzierżawy obiekt chwilowo nie jest użytkowany.
Stan zachowania.
Zachowany w bardzo dobrym stanie. Zniszczeniu uległy kaponiery, sponson, oryginalna stolarka i okiennice pancerne oraz kilka schronów pogotowia.
Dojazd.
Drogą na Dynów. W miejscowości Kuńkowce ok. 150 metrów przed kościołem widocznym po prawej stronie, należy opuścić skrzyżowanie kierując się drogą na lewo. Droga pnie się w górę przez miejscowość Kuńkowce, a następnie ponad nią wiedzie rokardami bezpośrednio do fortu.
Literatura:
Tomasz Idzikowski „Fort VIII Łętownia” Przemyśl 2004
Tomasz Idzikowski : „Twierdza Przemyśl. Powstanie. Rozwój. Technologie.” Krosno 2014, Wyd.Arete
Schron lewy bark
Centrum koszar
Fosa i lewy bark
Koszary prawy bark
Koszary szyjowe z lewego barku
Koszary szyjowe
Koszary szyjowe
Koszary wjazd
Krata
Laboratorium amunicji
Laboratorium
Koszary szyjowe
Laboratorium wnętrze
Wjazd do fortu
Obwałowanie
Obwałowanie
Poterna
Schron
Schron
Schron
Schron
Schrony
Wejście do schronu
Widok na Fort Ostrów, za nim Zniesienie na prawo Kruhel
Widok na Fort Ostrów, za nim Zniesienie
Wnętrze fortu
Wnętrze fortu
Studnia
Główna brama koszar
Główna przelotnia
Kaponiera
Koszary
Poterna
Poterna
Poterna
Wysadzony schron
Główna przelotnia