Twierdza
Przemyśl
Położenie strategiczne.
Bronił trakru krakowskiego (droga Jarosław - Rzeszów) wraz z Fortem XII „Werner”. Dodatkowo ogniem pokrywał obszar Orzechowiec i Hnatkowic („pozycja Na Górach”, która była wygodnym miejscem do ostrzeliwania obiektów odcinka północnego).
Historia budowy i opis dzieła.
Szaniec 11. Wzniesiony w latach 1854-55 na planie równobocznego siedmioboku jako obiekt klasy I. Wewnątrz obiektu wybudowano na planie krzyża blokhauz dla 100 żołnierzy i oficerów. Ściany wykonane z bali zaopatrzono w otwory strzelnicze i do wysokości 2/3 wzmocniono nasypami ziemnymi. Strop wykonano z belek i nasypu ziemnego grubości 2 m. Fundament zapewniający izolację wykonano z kamienia i cegły. Wnętrze mieszkalne ogrzewano 6 kozami. Konstrukcja szańca była ziemno-drewniana. Wały poprzedzono fosą o głębokości od 4 m do 3 m na odcinku szyi. W fosie umieszczono dwa pasy palisady o wysokości ok. 3 m. Dodatkowe odcinki palisady przecinały ją dzieląc na mniejsze odcinki utrudniające dostęp i komunikację przeciwnikowi. W szyi zamiast wału umieszczono dwa ciągi palisady ze strzelnicami. Dostęp do fortu zapewniała brama w palisadzie wraz z mostem. Na wale usypano ławki strzeleckie oraz rampy do wtaczania dział płaskotorowych. Ławkę niską przeznaczono dla piechoty. Magazyny umieszczono w poprzecznicach przylegających na skrzydłach szyi.
W 1878r. dokonano przebudowy szańca wg projektu z lat 1876-77r. Prace ziemne polegały na wydłużeniu szyjowych boków poprzez dosypanie po obu stronach dodatkowych szańców w taki sposób, że dzieło uzyskało narys pięcioboczny. Efekt uzyskano dzięki łamaniu obu barków. Obszar fosy broniły dwie kaponiery oraz palisady. Budynki (koszary, magazyny i kaponiery) wykonano z cegły (ściany), zaś stropy z drewna izolowanego smołą. W szyi umieszczono załamany na obu końcach budynek koszarowy. Wejścia broniła basteja z palisadą. Z koszar do wnętrza fortu prowadziły trzy przelotnie. Fort posiadał też drugi budynek koszarowy usytuowany wewnątrz dzieła. Magazyny amunicji i żywności ulokowano w szyi na zewnątrz załamanych koszar. Koszary przewidziano dla 300 osób załogi. Wały przedzielono poprzecznicami ze schronami pogotowia i magazynami podręcznymi amunicji. Pomiędzy poprzecznicami umieszczono stanowiska artylerii i piechoty. Artyleria składała się z 12 dział (6 kal. 12 cm i 6 kal. 15 cm).
Fort artyleryjski 1886-87r. konieczność wymiany elementów drewnianych (stropów) oraz wzmocnienia odcinka północnego o nowoczesne dzieła stałe przesądziła o wzniesieniu na miejscu dotychczasowego szańca nowego dzieła obronnego. Zarys oparto na pięcioboku załamanym w szyi. Fosy wykonano z kamiennych murów oporowych (na przeciwstoku). Obronę fosy zapewniały dwa kojce stokowe wyposażone w strzelnice dla broni ręcznej ostrzeliwujące barki oraz kaponiera czołowa wyposażona dodatkowo w armaty M 59 kal. 15 cm (4 szt.). Kojce miały konstrukcje ceglaną. Dodatkowa obronę zapewniał mur Carnota wzniesiony wzdłuż drogi straży. Fosa w szyi broniona była przez mur ze strzelnicami karabinowymi oraz działami ostrzeliwującymi oś, a także basteję od strony zapola. Mur rozebrano przed wojną, ponieważ w wyniku testowego ostrzału Orzechowiec stwierdzono, iż zawalenie muru może uniemożliwić dojazd do fortu. Koszary kazamatowe o sklepieniu betonowym mieściły pomieszczenia dla załogi, kuchnię, magazyny amunicji, laboratoria artyleryjskie, pokój komendanta, służby, oficerów, opatrunkowy i inne. Komunikację zapewniały trzy poterny (jedna na osi, 2 na skrzydłach) oraz korytarz przy ścianie oporowej koszar. Poterna osiowa prowadziła do wybieżni na wał dolny, pomieszczeń noclegowych i schronów pogotowia oraz kaponiery czołowej. Na wale górnym ulokowano stanowiska artylerii dalekiej przedzielone poprzecznicami. W poprzecznicach mieściły się schrony pogotowia z magazynami podręcznymi amunicji. Część z nich dysponowała windami amunicyjnymi, zaś barkowe posiadały windy do transportu armat i klatki komunikacyjne z dołem. Na wale dolnym umieszczono stanowiska artylerii bliskiej, ławki strzeleckie dla piechoty i schrony pogotowia.
Fort pancerny. Modernizacja przypadła na lata 1902-1906. Stropy wzmocniono betonowymi płytami w celu ochrony przed ostrzałem ciężkich moździerzy. Na skrzydłach na wale górnym umieszczono dwa tradytory wyposażone każdy po 3 działa szybkostrzelne M.98 kal. 8cm, płyty pancerne (pełniły rolę pancerzy) i wieże obserwacyjne. Na wale dolnym zniwelowano poprzecznice, na osi umieszczono schron dowodzenia i wzniesiono baterie artylerii bliskiego zasięgu umieszczone w wieżach pancernych wysuwanych typu „Senkpanzer M.02” kal. 8 cm. W celu uodpornienia baterii na ogień przeciwnika ich stropodach uzyskał grubość 2,4 m, a ściany narażone – 2,8 m. Modyfikacje doprowadziły do rozproszenia środków walki w terenie czyniąc go dziełem rozproszonym.
Załoga.
Stanowiło 300 osób (w tym 16 oficerów), z których ponad 200 miało zapewnione miejsca noclegowe w systemie zmianowym.
Uzbrojenie.
Jako dzieło artyleryjskie (1886 – 1887) miał być wyposażony w 4 armaty polowe kal. 10 cm, 8 armat kal. 12 cm wz.61 i 10 armat kal. 15 cm wz.61.
Uzbrojenie pancerne : 4 wieże pancerne wysuwane z 8 cm Senkpanzerkanone M.02, 6 armat kal. 8 cm Minimalschartenkanone M.98 w kazamatach pancernych, 6 szt 15 cm armaty M.61, 6 armat kazamatowych 6 cm Kasematekanone M.99, 4 karabiny 8 mm KM Schwarzlose M.7, 4 szt wieże obserwacyjne.
Stan zachowania.
Zachowany w dobrym stanie (ok. 30% zniszczeń). Wnętrze niedostępne, gdyż użytkowany jest jako pieczarkarnia. Zachowały się koszary szyjowe, poterna osiowa, baterie pancerne, schrony pogotowia na wale górnym. Podczas wojny zniszczeniu uległ jedynie tradytor. Działa pancerne wymontowano w okresie międzywojennym i zamontowano w Osowcu na Forcie II.
Dojazd.
Z Przemyśla drogą krajową DK77, skręcić w lewo na Orzechowce i minąć kościół w Duńkowiczkach. Za kościołem skręcić w lewo na parking przy forcie.
Literatura:
Maciej Boruta „Modernizacja dwuwałowego fortu artyleryjskiego na przykładzie fortu XI „Duńkowiczki” Twierdzy Przemyśl ( w „Fortyfikacja. Fortyfikacja austriacka w Polsce. Stan badań i problemy ochrony” Warszawa- Kraków 1995
Franz Forstner „Twierdza Przemyśl” wyd. Bellona Warszawa 2000
Tomasz Idzikowski „Fort Duńkowiczki” Przemyśl 2006
Tomasz Idzikowski „Twierdza Przemyśl. Powstanie. Rozwój. Technologie”. Krosno 2014. Wyd. Arete
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Koszary lewa część
Koszary szyjowe
Koszary szyjowe
Koszary szyjowe
Koszary szyjowe
Poterna
Przeciwwaga baterii
Schron wnętrze
Schron z przelotnią z tyłu winda
Stanowisko obserwacyjne
Wejście bateria
Wejście do baterii
Wejście do baterii
Wejście do baterii
Winda
Wnętrze baterii
Wnętrze windy
Wybieżnia ze schronu głównego
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Koszary lewa część
Koszary szyjowe
Koszary szyjowe
Lewa poterna
Poterna
Przelotnia
Schron z przelotnią
Wentylacja baterii
Winda armatnia
Winda armatnia
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Przelotnia we wnętrzu baterii
Widok od Orzechowiec