Twierdza
Przemyśl
Położenie strategiczne.
Z uwagi na silne uzbrojenie artyleryjskie fort dominował nad obszarem Wyszatyc oraz Sanu po stronie lewobrzeżnej zapewniając osłonę dziełu nr XII. Działami flankował rejon Hurka.
Historia budowy.
Powstał w latach 1892-96. Początkowo miał numerację XIII1/2 (aż do 1903). Zaprojektowany przez Maurycego von Brunnera.
Opis obiektu i wyposażenie artyleryjskie.
For pancerny, dwuwałowy klasy "Einheitsfort". To potężne dzieło podobnie jak Fort IX wzniesiono na planie redanu. Fosa broniona była z galerii przeciwstokowej połączonej z fortem poterną osiową oraz dwoma kojcami przeciwstokowymi (pojedynczym wyposażonym w dwie armaty kal. 8 cm Kasematekanone M.94 i podwójnym wyposażonym w 4 takie armaty, razem 6 szt). W części stokowej obiekt posiadał kaponierę szyjową. Budynek koszarowy odlano w całości z betonu. Ścianę przednią wykonano z cegły. Na stropodachu umieszczono 6 obrotowych dział (3 haubice 15 cm Panzerhaubitze M.94 i 3 moździerze kal. 15 cm Panzermörser M.80) oraz 3 wieże obserwacyjne. Wieże osadzono na granicie dowiezionym z Tyrolu. Wieże obserwacyjne były znacznie mniejsze, posiadały konstrukcję zbliżoną do artyleryjskich. Wyposażono je w urządzenia do obserwacji i kierowania ogniem, w tym w lunety. Na stropodachu umieszczono także galerię strzelecką piechoty ze schronem pogotowia i 2 wybieżniami ze skrzydeł dzieła. Dostępu do fortu przez poterną broniły zapadnie. Budynek koszarowy miał kubaturę ponad 2 tys. m². Mieścił pomieszczenia mieszkalne, wartownię, izby opatrunkowe, pokoje oficerskie, kuchnie, magazyny amunicji, żywności i inne. Wewnątrz znajdował się schron centralny. Na górnej kondygnacji umieszczono w budynku koszarowym na jego skrzydłach 2 tradytory wyposażone każdy po 3 działa kal. 8 cm Minimalschartenkanone M.94 (łącznie 6 szt).
Moździerze M.80 i Haubice M.94 wykonano ze spiżu Uchatiusa. Wieże były typem lawety pancernej, w której działo mocowano bezpośrednio do obrotowej czaszy. Składały się z 3 głównych części: czaszy obrotowej z działem, przedpancerza złożonego z górnego i dolnego kołnierza, nieruchomo osadzonych w stropodachu i sklepienia pancernego nad schodami izby wieży. Główne elementy konstrukcji odlano ze staliwa w zakładach Skody w Pilźnie.
Załoga.
800 żołnierzy, 12 oficerów i komendant fortu.
Uzbrojenie.
3 wieże pancerne z 15 cm Panzerhaubitze M.94, 3 wieże pancerne z 15 cm Panzermörser M.80, 6 armat kazamatowych 8 cm Kasematekanone M.94 w kaponierach, 6 x 8 cm Minimalschartenkanone M.94 w kazamatach pancernych.
Stan zachowania.
Z bloku koszarowego pozostała wyłącznie ściana tylnia-oporowa wykorzystywana do wspinaczki skałkowej. Dobrze zachowała się poterna ze schronem centralnym, galeria przeciwstokowa (mur Carnota), kojce przeciwstokowe. Przy zwiedzaniu szczególną uwagę należy zwrócić na urwiska, zagłębienia terenu i zapadnie.
Dojazd.
Z Przemyśla wyjechać należy od ulicy Rogozińskiego przez Buczkowice, Buszkowiczki aż do Bolestraszyc. Fort znajduję się tuż za arboretum na wzniesieniu (widoczna ściana koszar).
Literatura:
Tomasz Idzikowski : „Twierdza Przemyśl. Powstanie. Rozwój. Technologie” Krosno 2014, Wyd. Arete
Waldemar Brzoskwinia, Jadwiga Środulska-Wielgus : „Fort XIII San Rideau Twierdzy Przemyśl. Próba analizy zabytku XIX-wiecznej architecturae militaris”. Rocznik Przemyski t. XXXII.1996
Bateria pancerna
Bateria pancerna
Galeria przeciwstokowa i fosa
Galeria przeciwstokowa
Kojec
Kojec
Kojec
Kojec
Korytarz komunikacyjny
Koszary ściana
Koszary ściana
Koszary ściana
Koszary
Koszary
Koszary
Poterna
Poterna
Poterny
Schrony pogotowia
Schrony pogotowia wnętrze
Schron pogotowia
Schron
Schron
Strzelnica
Strzelnica
Koszary ściana
Koszary ściana
Wnętrze galerii strzeleckiej
Wnętrze kojca
Wybieżnia wnętrze
Wybieżnia
Zapadnia
Widok na koszary
Schron centralny
Rumowisko
Ocalała ściana koszar
Koszary z wlotem poterny centralnej
Koszary (prawe skrzydło)
Kojec podwójny
Galeria przeciwstokowa
Galeria przeciwstokowa